آشنایی با تشیع انگلیسی|بخش دوم


فهرست مطالب۱ محور شيعيان انگليسي۲ سيدمحمد شيرازي۳ سيدحسن شيرازي۴ سيدصادق شيرازي۵ سيدمجتبي شيرازي۶ ابزار رسانه‌اي۷ ديگر چهره‌ها۸ ياسرالحبيب۹ حسن اللهياري۱۰ محمد هدايتي۱۱ حسين فالي محور شيعيان انگليسي محور اين جريان، خانواده شيرازي است که فرزندان مرحوم سيدمهدي حسيني شيرازي و از نوادگان ميرزاي بزرگ مرحوم محمدحسن شيرازي(اعلي‌الله‌مقامه)، صاحب فتواي مشهور تحريم تنباکو، هستند. خانواده شيرازي‌ها، […]
 


محور شيعيان انگليسي

محور اين جريان، خانواده شيرازي است که فرزندان مرحوم سيدمهدي حسيني شيرازي و از نوادگان ميرزاي بزرگ مرحوم محمدحسن شيرازي(اعلي‌الله‌مقامه)، صاحب فتواي مشهور تحريم تنباکو، هستند. خانواده شيرازي‌ها، متشکل از چهار برادر به نام‌هاي زير است: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/8f/%D8%A2%DB%8C%D8%AA_%D8%A7%D9%84%D9%84%D9%87_%D8%A7%D9%84%D8%B9%D8%B8%D9%85%DB%8C_%D8%B3%DB%8C%D8%AF_%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF_%D8%AD%D8%B3%DB%8C%D9%86%DB%8C_%D8%B4%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%B2%DB%8C.jpg/375px-%D8%A2%DB%8C%D8%AA_%D8%A7%D9%84%D9%84%D9%87_%D8%A7%D9%84%D8%B9%D8%B8%D9%85%DB%8C_%D8%B3%DB%8C%D8%AF_%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF_%D8%AD%D8%B3%DB%8C%D9%86%DB%8C_%D8%B4%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%B2%DB%8C.jpg

سيدمحمد شيرازي

مرحوم آيت‌الله سيدمحمد حسيني شيرازي، برادر بزرگ اين خانواده بود. وي در سال ۱۳۴۷ ه.ق، در شهر نجف متولد شد و از سن ۹ سالگي، همراه با پدر به کربلا منتقل گرديد. وي در سن ۴۴ سالگي بر اثر فشارهاي رژيم بعثي عراق، ناچار به مهاجرت به کويت شد و در سال ۱۳۹۹ هـ. ق. در سن ۵۲ سالگي به شهر قم مهاجرت نمود. وي از فعالين بر ضد رژيم صهيونيستي بود و کتابي را تحت عنوان «الدنيا ملعبه اليهود» منتشر کرد که ترجمه فارسي آن نيز تحت عنوان «دنيا بازيچه يهود» يا «دنيا بازيچه دست يهود» منتشر شده است. او فردي فوق‌العاده ساده‌زيست، بي‌آلايش، خونگرم و تشکيلاتي بود. هنگامي‌ که مرحوم امام خميني(اعلي‌الله‌مقامه) از ترکيه به عراق تبعيد شدند، در مدتي که امام در کربلا اقامت داشتند، مرحوم سيدمحمد، امامت جماعت را به حضرت امام محول کرده بود.

وي فردي بود که سعه اطلاعاتي زيادي داشته و يکي از افراد پر تأليف در قرن اخير است. بيش از هزار عنوان کتاب از وي منتشر شده است اما اين کتب، از عمق لازم برخوردار نبود. براي مثال، وي کتابي در شرح کفايه به نام «الوصول الي کفايه الاصول» نوشت. اين شرح در ۵ جلد منتشر شده است که ۴ جلد آن، متن کفايه است و تنها يک جلد آن را مي‌توان شرح دانست؛ زيرا متن کفايه يک بار در بالاي صفحه و يک بار نيز در شرح آمده است. متن خود کفايه هم دو جلد است که با اين تکرار چهار جلد مي‌شود. نمونه ديگر، کتابي است به نام «ايصال الطالب في شرح المکاسب» که در ۱۶ جلد منتشر شده است. در اين کتاب نيز، متن مکاسب، دو بار تکرار شده است؛ يعني در حقيقت ۱۲ جلد متن مکاسب و تنها ۴ جلد، شرح آن است.

همان‌طور که گفته شد ايشان ابتدا فردي انقلابي بود و با انقلاب ايران نيز رابطه‌اي حسنه داشت اما کم کم با انقلاب زاويه گرفته و در نهايت، مواضع تندي در برابر انقلاب گرفت. از جمله عواملي که وي را به اين موضع‌گيري کشاند، برخي نظرات خاص ايشان بود که انتظار داشت مرحوم امام خميني(ره) به آن‌ها عمل کنند اما آن نظرات، عملي نبودند. براي مثال، او در جلساتي که در سال‌هاي ۵۸ و ۵۹ در محل دفترش در قم برگزار مي‌شد (که حتما نوارهايش در بيت وي موجود است) مي‌گفت:

من به امام خميني گفتم به هر يک از پنج خبرگزاري بين‌المللي، يک ميليارد تومان بدهيد تا به نفع شما تبليغ کنند اما ايشان قبول نکرد؛ چون سياست بلد نيست.

اين مسأله، تا حدود زيادي حاکي از عدم شناخت خبرگزاري‌هاي مذکور و سياست‌هاي حاکم بر آن‌هاست.

در موردي ديگر، ايشان مي‌گفت:

هر ايراني بايد يک ماشين پيکان داشته باشد اما مسئولين ايران قبول نمي‌کنند؛ چون سياست بلد نيستند.

اما در آن شرايط که ايران حدود ۳۰ ميليون جمعيت داشت، فرض کنيم ۱۵ ميليون نفر، شرايط پشت ماشين نشستن را داشته‌اند، آيا شرايط جاده‌ها و خيابان‌هاي آن روز ايران و نيز شرايط و امکانات سوخت، امکان داشتن اين تعداد ماشين را مي‌داد؟! و آيا اين‌گونه سخن گفتن بيانگر سطحي‌نگري به مسائل نيست؟

همين سطحي‌نگري، در آثار علمي ايشان نيز قابل مشاهده است. براي نمونه، وي در نوع آثار فقهي خود، از حکومت شوراي فقهاء دفاع مي‌کند اما نه توضيحي درباره کم و کيف اين شورا مي‌دهد و نه در مورد اين‌که اعضاء آن چه کساني بايد باشند و مرجع تشخيص صلاحيت و تعيين اعضاء شورا چه کسي است و نه به مشکلات اجرائي آن مي‌پردازد. اين‌گونه ساده نگريستن نسبت به مسائل، هيچ توجيه معقولي ندارد.

مرحوم سيدمحمد در سال ۱۴۲۲ قمري، برابر با ۱۳۸۰ شمسي از دنيا رفت و در حرم مطهر حضرت معصومه(سلام‌الله‌عليها) به خاک سپرده شد. خانواده وي، قصد بردن جنازه و دفن آن را در منزل داشتند که کاري خلاف قانون است و لذا از اين کار آنان جلوگيري شد و همين کار، زمينه‌اي براي اين شد که تبليغ بر ضد نظام، در دستور کار آنان قرار گيرد. طرفداران وي، در تبليغاتي که در فضاي مجازي دارند، اولاً مدعي‌اند که وي توسط نظام جمهوري اسلامي کشته شده است، ثانياً ادعا مي‌کنند که او را در يک قبر نامشخص دفن کرده‌اند، در حالي که قبر او در حرم حضرت معصومه(سلام‌الله‌عليها) در قسمت بانوان براي همه مشخص است. ثالثاً ادعا مي‌کنند: قبر وي چون در بخش زنان قرار دارد براي بقيه، غير قابل دسترسي مي‌باشد. در حالي که اين مسأله مخصوص قبر وي نيست. براي مثال، قبر مرحوم آيت‌الله ستوده نيز در همان قسمت است، با اين‌که شهرت وي در حوزه علميه و در ميان طلاب شهر قم، به ‌مراتب بيشتر از مرحوم سيدمحمد شيرازي است. آنان هم‌چنين مدعي‌اند که قبر وي توسط نيروهاي امنيتي حکومت، به سختي کنترل مي‌گردد که اين نيز دروغي بيش نيست.

سيدحسن شيرازي

سيدحسن حسيني شيرازي، در سال ۱۳۵۴ قمري در نجف اشرف متولد شد. مدتي در عراق بود و سپس به سوريه مهاجرت کرد. در سال ۱۴۰۱ هجري قمري مطابق با ۱۳۵۹ شمسي، در بيروت در حالي که قصد رفتن به مجلس ختم مرحوم آيت‌الله شهيد سيد محمدباقر صدر را داشت، توسط مزدوران استکبار به شهادت رسيد.

برخي از اسناد ساواک، حاکي از اين است که وي توسط رژيم پهلوي تحريک شده بود تا فعاليت‌هايي بر ضد امام موسي صدر انجام دهد.

سيدصادق شيرازيhttps://afghanistan.shafaqna.com/media/k2/items/cache/96bb5fe95068128684be2bb4d6b7ac5a_XL.jpg

سيدصادق شيرازي، سومين برادر اين خانواده است که در سال ۱۳۶۰ ه.ق. در شهر مقدس کربلا متولد شد. وي اکنون در شهر قم به سر مي‌برد. تا به حال درس و بحثي، حداقل به صورت عمومي و در محيط حوزوي نداشته است. در سال‌هاي اخير، تعدادي کتاب از وي منتشر شده است. در حال حاضر، محور اصلي شيعيان انگليسي همين فرد است. مهم‌ترين ويژگي وي، برخورد گرم با ديگران است، بر اين اساس با مراجع تقليد نيز رابطه‌اي خوب دارد.

سيدمجتبي شيرازي

سيدمجتبي حسيني شيرازي کوچک‌ترين برادر اين خانواده است. وي در سال ۱۳۶۲ ه.ق. در کربلا متولد شد و اکنون در لندن به سر مي‌برد. سيد مجتبي فردي هتاک است که در شبکه‌هاي ماهواره‌اي به صورت علني به شخصيت‌هاي برجسته‌اي هم‌چون حضرت امام خميني، علامه طباطبايي،‌ آيت‌الله بهجت، شهيد آيت‌الله سيدمحمدباقر صدر (رضوان‌الله‌عليهم‌اجمعين) و حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، حضرت آيت‌الله سيستاني و جناب حجه‌الاسلام و المسلمين سيدحسن نصرالله (حفظهم الله)، توهين و آنان را تکفير مي‌کند، اين رفتار او، نمونه‌اي از عامل بودن او و يا نشانه درک پايين او از مسائل و ضعف بصيرت او و اين رفتارها، ناجوان‌مردي نسبت به بزرگان تشيع است.

نمونه ديگري از رفتارهاي نادرست او، معرفي کردن حزب‌الله به عنوان حزبي شيطاني، گمراه و خائن به اسلام، توسط او و ياسر الحبيب است. بايد گفت هر دو اين افراد، سرسپرده انگليس مي‌باشند. اين‌گونه رفتارها باطن اين جريانات را به خوبي روشن مي‌کند.

ابزار رسانه‌اي

اين جريان امروزه بيشترين ابزار رسانه‌اي را در اختيار دارد. شبکه‌هاي ماهواره‌اي که امروزه با نام‌هاي مقدسي در اختيار اين جريان نا مقدس قرار دارد، نقشي فوق‌العاده در گستاخ کردن اهل سنت نسبت به شيعه و تکفير و قتل شيعيان دارند. شبکه‌هايي با نام‌هاي: «اهل‌البيت»، «امام حسين ۱»، «امام حسين ۲»، «امام حسين ۳»، «مرجعيت»، «الزهراء»، «الانوار ۱»، «الانوار ۲»، «ابالفضل العباس»، «المهدي»، «رقيه»، «خديجه»، «فدک»، «سلام»، بخشي از قدرت رسانه‌اي اين جريان هستند که به‌خصوص، در ايام محرم با تبليغ شنيع‌ترين مسائل با عنوان شعائر حسيني، باعث وحشت مردم دنيا از شيعيان شده‌اند و چهره‌اي وارونه از شيعه به دنيا ارائه مي‌دهند.

شبکه‌هاي ياد شده، به نوعي تحت حمايت استکبار و قدرت‌هاي ضد دين قرار دارند، در حالي‌که اين قدرت‌ها به شبکه‌هايي مانند المنار حزب‌الله و برخي شبکه‌هاي تلوزيون ايران اجازه پخش برنامه را نمي‌دهند اما کوچک‌ترين مانعي تا به حال بر سر راه پخش برنامه‌هاي اين شبکه‌ها ايجاد نکرده‌اند. برخي حاميان مالي اين شبکه‌هاي نيز از مرتبطين با انگلستان هستند و تحت حمايت اين روباه پير استعمار قرار دارند.

اعلام «هفته برائت» در برابر «هفته وحدت»، «لعن عايشه»، «لعن خلفا» و ترويج قمه‌زني به يکي از رويه‌هاي اين شبکه‌ها در سال‌هاي اخير تبديل شده است.

جهل و کم فهمي سردمداران اين جريان به قدري است که قادر به درک لوازم برخي از توهين‌هاي خود نسبت به شخصيت‌هاي مورد احترام اهل‌سنت نيست. براي نمونه، توهين به عايشه همسر پيامبر و تکرار حديث افک نسبت به ايشان، امري است که هيچ شيعه متديني بدان اعتقاد ندارد و هيچ عالم و محقق شيعي آن را بر نمي‌تابد؛ زيرا نتيجه آن، توهين به شخص پيامبر عظيم‌الشأن است.

از ديگر اقدامات تخريبي اين شبکه‌ها اين است که برخي افراد بي‌صلاحيت و کم‌سواد را به عنوان مرجعيت شيعه مطرح مي‌کنند و با اين اقدام خود موجب کاهش جايگاه رفيع مرجعيت شيعه در انظار عموم مي‌شوند

ديگر چهره‌ها

اين جريان يک سري افراد ديگري را در اختيار دارد که مشهورترين آن‌ها عبارتند از:

ياسرالحبيب

الحبيب در سال ۱۹۷۹ در کويت متولد شد. وي صاحب شبکه تلويزيوني «فدک» و نيز مؤسس «هيأت خدام المهدي» در کويت و ساکن لندن است.

به نوشته روزنامه ديلي ميل وي در دهکده ثروتمند فولمر در اطراف باکينگهام شر جنوبي، يک کليساي متروکه را به قيمت ۲ ميليون پوند خريداري کرده و آن را به مرکز فعاليت‌هاي خود از جمله شبکه تلويزيوني‌اش تبديل کرده است.

وي به شدت با انقلاب اسلامي مخالف است و در شبکه تلوزيوني خود صراحتاً به افرادي هم‌چون «آيت‌الله بهجت»، «آيت‌الله شهيد سيد محمد باقر صدر»، «آيت‌الله مکارم شيرازي» و «رهبر معظم انقلاب» توهين و جسارت کرد. الحبيب همان کسي است که به عايشه، همسر پيامبر تهمت زنا زد.

حسن اللهياري

حسن اللهياري چغچراني اهل افغانستان است. وي صاحب يک کانال تلويزيوني ماهواره‌اي به نام «تلويزيون اهل‌بيت» است که اکنون از شهر سن ديگو (در کاليفرنياي آمريکا) به پخش برنامه به زبان فارسي و عربي مي‌پردازد. اللهياري شخصي بي‌سواد است که خود را از همه علماء شيعه، از ابتدا تاريخ تا به حال، اعلم مي‌داند. به شدت هتاک است و غير از توهين به مقدسات اهل‌سنت، به سران نظام اسلامي نيز هتاکي مي‌کند. وي اين شبکه را ابتدا در قم راه‌اندازي نمود و در اصفهان و مشهد نيز دفتر داشت که در اسفند ۱۳۸۹ توسط دادگاه ويژه روحانيت، به اتهام رفتار مغاير با وحدت بسته شد و دو همکار وي به نام‌هاي سيدمجيد نبوي وهاشم‌زاده که هر دو طلبه بودند، در اصفهان بازداشت شدند.

تأکيد بر سوگواري ايام فاطميه به نام «محسنيه»، برگزاري جشن «عيد الزهرا» و ترويج قمه‌زني از مهم‌ترين اقدامات اين شبکه است. اين شبکه هم‌چنين از بزرگان انجمن حجتيه تقدير مي‌کند.

محمد هدايتي

هدايتي يکي از اطرافيان بيت شيرازي و فردي ضدانقلاب است که در آمريکا زندگي مي‌کند. او مدير شبکه ماهواره‌اي سلام و در ايجاد تنش بين شيعه و سني بسيار فعال است. شبکه سلام مدعي استقلال است ولي حداقل حمايت سازمان سيا از آن غير قابل انکار است.

هدايتي دبير کل جمعيتي ساختگي و غير واقعي به نام «جمعيت روحانيون سنتي ايران معاصر» (رسام) که سايتي به همين نام دارد[۱] و به شدت عليه نظام فعال است.

وي معتقد است:

ولايت مطلقه فقيه يک مقوله کاملاً جعلي و بدعتي است که بر خلاف متون ديني و سيره معصومين (صلوات‌الله‌عليهم) و سيره علماي راستين شيعه در طي چهارده قرن گذشته، وارد مذهب شيعه شده است.

وي که فردي ضدانقلاب است در عين اينکه به برخي مراجع بزرگ شيعه همانند آيت‌الله بهجت توهين مي‌کند، چند نفر را به عنوان مراجع شهيد معرفي مي‌کند، بر اساس تبليغات وي افراد زير توسط جمهوري اسلامي به شهادت رسيده‌اند.

آيت عظام سيدکاظم شريعتمداري،‌ سيدمحمد شيرازي، سيدمحمد روحاني،‌ سيدحسن طباطبائي قمي،‌ شيخ محمدطاهر شبيري خاقاني، سيداحمد خوانساري و شيخ حسينعلي منتظري.

حسين فالي

سيدحسين فالي، متولد ۱۳۳۰، از وابستگان بيت شيرازي است که به اتهام فعاليت بر ضدانقلاب چند بار سابقه دستگيري دارد. وي آخرين بار در ۱۸ اسفند سال ۱۳۹۲ دستگير شد.

 

برگرفته از کتاب جریان‌شناسی احزاب و گروه‌های زاویه دار در ایران به قلم مصطفی اسکندری

 

پی نوشت:

[۱] . http://www.rasaam.net