جریان مخالف اتحاد مذاهب اسلامی


همچنان که گذشت جریان انحرافی مخالف اتحاد مسلمين که خود را منتسب به حوزه دین و روحانیت می‌دانند، براي اينكه وحدت اسلامي را مفهومي غیرمنطقی و غیرعملی جلوه دهند، آن را به نام وحدت مذهبي و یکی شدن تمام دیدگاه‌ها در خصوص اعتقادات دینی و مذهبی توجیه مي‌كنند تا مانع از وحدت مسلمین گردند. دلایل […]
 


همچنان که گذشت جریان انحرافی مخالف اتحاد مسلمين که خود را منتسب به حوزه دین و روحانیت می‌دانند، براي اينكه وحدت اسلامي را مفهومي غیرمنطقی و غیرعملی جلوه دهند، آن را به نام وحدت مذهبي و یکی شدن تمام دیدگاه‌ها در خصوص اعتقادات دینی و مذهبی توجیه مي‌كنند تا مانع از وحدت مسلمین گردند.

دلایل مخالفت با وحدت اسلامی و دامن زدن به اختلافات

مهم‌ترین دلایل مخالفت جریان مخالف وحدت اسلامی را عمدتاً می‌توان در دو دلیل اصلی ناشی از «نادانی و جهالت آنان نسبت به احکام و آموزه‌های دینی» و یا «دست‌نشاندگی و جاسوسی برای دشمنان اسلام و حمایت از منافع آنان» خلاصه کرد:

۱-نادانی و جهالت

نادانی و جهل از واقعیت و تعصب ناشیانه، عمده‌ترین دلیل برای مخالفت با وحدت اسلامی است. این جهالت گاهی مربوط به عدم اطلاع از عقاید و دیدگاه‌های طرف مقابل است و گاهی ناشی از بی‌اطلاعی از مفاهیم واقعی دینی خود. جریان وهابیت و سلفیون تکفیری حتی بسیاری از علمای وهابی، به دلیل عدم درک صحیح و اطلاع واقعی از عقاید تشیع، شیعه را تکفیر و محدور الدم می‌دانند؛ برخی افراطیون شیعی نیز به دلیل عدم اطلاع از آموزه‌های اسلامی و سنت اهل‌بیت(ع) به مقدسات اهل سنت اهانت می‌کنند و… . رهبر انقلاب در تبیین نقش این عامل در تشدید اختلافات مذهبی و سوء استفاده دشمنان از آن می‌فرماید:

چیزهایی مانع از اتحاد می‌شود. عمده‌ی آن‌ها بعضاً کج‌فهمی‌ها و بی‌اطلاعی‌هاست؛ از حال هم خبر نداریم؛ درباره‌ی هم توهمات می‌کنیم؛ درباره‌ی عقاید هم، درباره‌ی تفکرات یکدیگر دچار اشتباه می‌شویم؛ شیعه درباره‌ی سنی، سنی درباره‌ی شیعه؛ فلان ملت مسلمان درباره‌ی آن ملت دیگر، درباره‌ی همسایه‌اش؛ سوءتفاهم‌ها، که دشمنان هم بشدت بر این سوءتفاهم‌ها دامن می‌زنند. افرادی هم متأسفانه براثر همین سوء فهم، سوء تحلیل، ندیدن نقشه‌ی کلی دشمن، بازیچه‌ی این بازی دشمن قرار می‌گیرند و دشمن از آن‌ها استفاده می‌کند. گاهی یک انگیزه‌ی خیلی کوچک، انسانی را وادار می‌کند حرفی بزند، موضعی بگیرد، کاری بکند که دشمن در نقشه‌ی کلی خود از آن حرف استفاده می‌کند و شکاف را بین برادران زیاد می‌کند. (۱)

ایشان در فرازی دیگر تأکید می‌کند:

نمی‌خواهیم بگوییم اختلاف شیعه و سنی همیشه مربوط به استعمار بوده؛ نه، احساساتِ خودشان هم دخیل بوده؛ بعضی از جهالت‌ها، بعضی از تعصب‌ها، بعضی از احساسات، بعضی از کج‌فهمی‌ها دخالت داشته؛ لیکن وقتی استعمار وارد شد، از این سلاح حداکثر استفاده را کرد. (۲)

۲-جاسوسی و مأموریت برای دفاع از منافع دشمنان اسلام

یکی از مهم‌ترین عوامل دامن زدن به اختلافات مذهبی، تحرکات عوامل دست‌نشانده استعمار و دشمنان اسلام هست. در طول تاریخ به‌ویژه دوره معاصر، استعمار باهدف تضعیف قدرت جریان پرشتاب اسلامی، منافع خویش را در ایجاد اختلافات مذهبی جستجو نموده است. آنان در این راه از هر اقدامی حتی تبلیغ دین یا مرجعیت ساختگی و تربیت عالم نمایان دست‌نشانده و مزدور دریغ نورزیدند. در این میان برخی مدعیان دفاع از تشیع در جورچین سرویس‌های اطلاعاتی و جاسوسی دشمنان قرارگرفته و در قالب دفاع از عقاید شیعه، به دفاع از منافع دشمنان اسلام برخاسته‌اند. رهبر معظم انقلاب در هشداری خطاب به این جریان فریب‌خورده و منحرف می‌فرماید:

همه بدانند، این‌جور نباشد که کسی از یک‌گوشه‌ای خیال کند دارد از شیعه دفاع می‌کند و تصور کند دفاع از شیعه به این است که بتواند آتش دشمنی ضد شیعه و غیر شیعه را برانگیزد. این دفاع از شیعه نیست؛ این دفاع از ولایت نیست. اگر باطنش را بخواهید، این دفاع از آمریکاست؛ این دفاع از صهیونیست‌هاست.(۳)

ایشان با صراحت ازاین‌گونه افراد به‌عنوان مأموران و مزدوران دشمن در بین شیعیان یاد می‌کند که مأموریت دارند با اهانت به مقدسات اهل سنت، به اختلافات دامن بزنند:

ببینید آن‌کسانی که می‌خواهند وحدت ملت ایران را به هم بزنند، کیا هستند؟ بدانید که این‌ها عوامل دشمن‌اند؛ یا خودشان از متن دشمن‌دارند حرف می‌زنند، یا سرانگشت دشمن‌اند؛ بروبرگرد ندارد. آن‌کسی که ندای تفرقه‌ی بین شیعه و سنی را سر می‌دهد و به بهانه‌ی مذهب، می‌خواهد وحدت ملی را به هم بزند، چه شیعه باشد و چه سنی، مزدور دشمن است؛ چه بداند، چه نداند. گاهی بعضی‌ها مزدور دشمن‌اند و خودشان نمی‌دانند. خیلی از این مردم بیچاره‌ی بی‌خبرِ سلفی و وهابی که به‌وسیله‌ی دلارهای نفتی تغذیه می‌شوند تا بروند در اینجاوآنجا عمل‌های تروریستی انجام بدهند – در عراق یک‌جور، در افغانستان یک‌جور، در پاکستان یک‌جور، در نقاط دیگر یک‌جور – نمی‌دانند که مزدور دشمن‌اند. آن مرد شیعی هم که می‌رود به مقدسات اهل سنت اهانت می‌کند و دشنام می‌دهد، او هم مزدور دشمن است، ولو نداند که چه می‌کند. من عرض می‌کنم: عوامل اصلی دشمنان‌اند. بعضی از این سرانگشتان – هم در بین اهل سنت، هم در بین شیعه – غافل‌اند، نمی‌دانند و نمی‌فهمند چکار می‌کنند؛ نمی‌دانند برای دشمن دارند کار می‌کنند. (۴)

تعبیر شیعه انگلیسی یا شیعه لندنی یکی از تعابیر مشهور رهبر انقلاب در توصیف این جریان انحرافی است که همانند سنی آمریکایی به سرویس‌های اطلاعاتی غرب وابسته‌اند:

یک عدّه‌ای در دنیادارند پول خرج می‌کنند برای اسلام هراسی، برای اینکه چهره‌ی اسلام را در دنیا خراب کنند، [آن‌وقت‌] ما هم در درون خودمان سعی کنیم چهره‌ی یکدیگر را خراب کنیم، تخریب کنیم، مردم را از یکدیگر بترسانیم! این خلاف حکمت است، خلاف سیاست است.

امروز، هم در بین اهل سنّت، هم در بین شیعه، دست‌هایی در کار است برای اینکه این‌ها را از هم جدا کند؛ همه‌ی این دست‌ها هم اگر جستجو کردید، می‌رسد به مراکز جاسوسی و اطلاعاتی دشمنان اسلام؛ نه دشمنان ایران، نه دشمنان شیعه فقط؛ دشمنان اسلام. آن تشیّعی که ارتباط به ام‌ آی‌ سیکس انگلیس داشته باشد، آن تسنّنی که مزدور سی‌ آی‌ ای آمریکا باشد، نه آن شیعه است، نه آن سنّی است؛ هر دو ضدّ اسلام‌اند. …کمکی که جمهوری اسلامی به برادران خود در دنیای اسلام تا امروز کرده است، اغلب کمکی بوده است که به برادران اهل سنّت کرده است. ما در کنار فلسطینی‌ها ایستادیم، در کنار مردم مؤمن کشورهای منطقه ایستادیم، چون می‌دانستیم مسئله‌ی وحدت، امروز در رأس مسائل اسلامی است. من توصیه می‌کنم، اصرار می‌کنم به علمای اعلام، به روشنفکران دنیای اسلام، به سیاستمداران دنیای اسلام، این‌قدر دم از تفرقه نزنند. یک عدّه‌ای در دنیادارند پول خرج می‌کنند برای اسلام هراسی، برای اینکه چهره‌ی اسلام را در دنیا خراب کنند، [آن‌وقت‌] ما هم در درون خودمان سعی کنیم چهره‌ی یکدیگر را خراب کنیم، تخریب کنیم، مردم را از یکدیگر بترسانیم! این خلاف حکمت است، خلاف سیاست است.(۵)

ازاین‌رو رهبر انقلاب شیعه‌ی انگلیسی و سنّی آمریکایی را در عمل مثل هم و همانند دو لبه‌ی یک قیچی توصیف می‌کنند که سعی‌شان این است تا مسلمان‌ها را به جان هم بیندازند.(۶) علاوه بر اینکه بودجه این دو جریان انحرافی از سوی دشمنان تأمین می‌شود و این خود گویای نقش مخرب آنان در جهان اسلام است، ناسزا گفتن به عقاید مخالفان برخلاف سنت ائمه(ع) نیز هست:

یک عدّه‌ای خیال می‌کنند اثبات تشیّع به این است که انسان به بزرگان مورد اعتقاد اهل سنّت و دیگران بنا کند مدام بدوبیراه گفتن؛ نه، این خلاف سیره‌ی ائمّه است. اینکه شما می‌بینید رادیوها یا تلویزیون‌هایی در دنیای اسلام به وجود می‌آید که کار آن‌ها این است که به‌عنوان شیعه و به نام شیعه، به بزرگان مورد اعتقاد بقیّه‌ی فِرق اسلامی بدگویی کنند، این معلوم است که بودجه‌اش بودجه‌ی خزانه‌داری انگلیس است؛ … این شیعه‌ی انگلیسی است. هیچ‌کس خیال نکند که گسترش شیعه و اعتقاد تشیّع و استحکام ایمان شیعی به این بدوبیراه گفتن و به این [طرز] حرف زدن است؛ نخیر؛ این‌ها عکس عمل می‌کند. وقتی شما بدوبیراه گفتید، دُور او یک حصاری کشیده می‌شود از عصبانیّت، از احساسات، و دیگر حرف حق هم برایش قابل تحمّل نیست. ما حرف حسابی خیلی داریم، حرف منطقی خیلی داریم، حرف‌هایی که هرکسی که صاحب‌فکر است اگر بشنود، آن‌ها را قبول می‌کند، خیلی‌ [از این حرف‌ها] داریم؛ بگذارید این حرف‌ها شنیده بشود، بگذارید این حرف‌ها امکان نفوذ در دل‌های طرف مقابل را پیدا کند. وقتی شما فحش دادی، وقتی بدوبیراه گفتی، یک سدّی کشیده می‌شود و این حرف اصلاً شنیده نمی‌شود، گوش نمی‌کنند؛ آن‌وقت گروه‌های خبیث و وابسته و مزدور و پول بگیر از آمریکا و سیا و اینتلیجنس‌سرویس -مثل داعش و جبهةالنّصره و امثال این‌ها- با استفاده‌ی از یک‌مشت آدم‌های عامیِ نادانِ غافل، این اوضاع را به راه می‌اندازند که ملاحظه کردید در عراق و در سوریه و درجاهای دیگر به راه انداختند؛ این کارِ دشمن است. دشمن، منتظر فرصت است؛ دشمن از هر فرصتی استفاده می‌کند.(۷)

(ادامه دارد)

 

 

پی‌نوشت:

  1. بیانات رهبر انقلاب در دیدار با کارگزاران نظام، ۱۷/فروردین/۱۳۸۶
  2. بیانات رهبر انقلاب در دیدار با شرکت‌کنندگان در هم‌اندیشی علمای اهل تسنن و تشیع، ۲۵/دی/۱۳۸۵
  3. بیانات رهبر انقلاب در دیدار جمعی از مردم در روز عید غدیر، ۲۷/آذر/۱۳۸۷
  4. بیانات رهبر انقلاب در دیدار جمعی از مردم استان کردستان‌ در میدان آزادی سنندج،‌ ۲۲/اردیبهشت/۱۳۸۸
  5. بیانات رهبر انقلاب در دیدار مسئولان نظام و میهمانان بیست و هشتمین اجلاس بین‌المللى وحدت اسلامى‌، ۱۳۹۳/۱۰/۱۹.
  6. بیانات رهبر انقلاب در دیدار مسئولان نظام و میهمانان اجلاس بین‌المللى وحدت اسلامى، ‌۱۳۹۵/۰۹/۲۷.
  7. بیانات رهبر انقلاب در دیدار اقشار مختلف مردم به مناسبت عید غدیر، ۱۳۹۵/۰۶/۳۰.