معرفی کتاب سه سال ستیز مرجعیت شیعه در ایران


در کتاب سه سال ستیز مرجعیت شیعه بسياري از اشتباهات تاريخي مشهور اين سه سال (۴۳ـ۴۱) بر مبناي اسناد، تصحيح شده، بعضي از باورهاي رايج شده به چالش كشيده مي‌شود. از ديگر امتيازات اين كتاب اين است كه تمام ادعاهاي آن مستند است. نام کتاب: سه سال ستیز مرجعیت شیعه در ایران(۱۳۴۳-۱۳۴۱)

نام نویسنده: روح الله حسینیان

موضوع : کتاب

زیرگروه موضوع: تاریخ انقلاب

ناشر: مرکز اسناد انقلاب اسلامی

تاریخ انتشار:  ۲۵ آبان، ۱۳۹۰

قیمت: ۵۰۰۰۰۰ ریال

تعداد صفحات: ۵۵۲

قطع: وزیری

شابک: ۹۷۸-۹۶۴-۸۱۳۴-۲۴-۷

 

معرفی اجمالی

رژيم شاه بعد از كودتاي ۲۸ مرداد، همواره فاصله‌ي خود را با مردم بشتر كرد و به قدرت آمريكا وابسته‌تر شد و در مدت كوتاهي به رژيمي مستبد و وابسته تبديل گرديد. مهرماه ۱۳۴۱ نقطه‌ي آغازين مبارزه‌ي مرجعيت شيعه با استبداد شاه و استعمار آمريكا بود. بعد از آن، تحريم رفراندوم انقلاب سفيد، تحريم عيد نوروز ۱۳۴۲، حمله به مدرسه‌ي فيضيه، دستگيري امام‌خميني و قيام ۱۵ خرداد، آزادي امام‌خميني در ۱۳۴۳ و تشديد مبارزات ضدرژيم و سرانجام موضع صريح امام‌خميني عليه تصويب قانون مصونيت مستشاران آمريكايي و تبعيد معظم‌له، نقطه‌ي عطفي در مبارزات ضدسلطه و استبداد بود. روح الله حسینیان در جلد سوم از مجموعة پنج جلدی «انقلاب اسلامی (زمینه‌ها، چگونگی و چرایی)» سعی کرده با استناد به اسناد و اطلاعات جديد، بازخواني مجددي از سه سال ستيز مرجعيت شيعه با استبداد شاه و سلطه‌ي آمريكا ارائه کند.

این اثر پنج جلدی به بررسی ۱۴ قرن تلاش تشیع از بدو تاریخ تا انقلاب اسلامی پرداخته است. حسینیان در مجلد اول این مجموعه با نام “۱۴ قرن تلاش شیعه برای ماندن و توسعه” از بدو پیدایش تشیع تا برافتادن رضاخان را توصیف و تحلیل کرده است. وی از مجلد دوم تا پنجم با عناوین، “۲۰ سال تکاپوی اسلام شیعی”، “۳ سال ستیز مرجعیت شیعه”، “۱۴ سال رقابت ایدئولوژیک شیعه” و “یکسال مبارزه برای سرنگونی رژیم شاه” نیز رخدادهای پس از سقوط رضاشاه، نهضت امام خمینی(ره) در سال های ۱۳۴۱ تا ۱۳۴۳، رخدادهای پس از تبعید امام (ره) تا بهمن ۱۳۵۶ و پیروزی انقلاب اسلامی (بهمن ۱۳۵۶ تا ۱۳۵۷) را بررسی کرده است.

معرفی کتاب

در کتاب سه سال ستیز مرجعیت شیعه بسياري از اشتباهات تاريخي مشهور اين سه سال (۴۳ـ۴۱) بر مبناي اسناد، تصحيح شده، بعضي از باورهاي رايج شده به چالش كشيده مي‌شود. از ديگر امتيازات اين كتاب اين است كه تمام ادعاهاي آن مستند است.

کتاب سه سال ستیز مرجعیت شیعه با رژیم پهلوی یعنی از ۱۳۴۱ تا ۱۳۴۳ دربرگیرندة مباحثی از این دست است:

۱- تحلیل بر ماهیت نظام سلطه‌گر آمریکا

۲- آپارتاید

۳- میلیتاریسم

۴- کاپیتالیسم

۵- امپریالیسم و سیاست امپریالیستی آمریکا

۶- روند سلطة آمریکا در ایران

۷- مبارزات عالمان شیعه به رهبری امام خمینی

۸- اصلاحات ارضی

۹- علت مخالفت علما با لایحة انجمن‌های ایالتی و ولایتی

۱۰- رفراندوم انقلاب سفید.