پرسش اول

پرسمان|چرا برخی از روحانیون و یاران حضرت امام(ره) با گذشت زمان با تغییر مواضع خود، جزء حامیان مذاکره بلکه ارتباط با آمریکا شده‌اند؟


پایگاه جریان‌شناسی اسباط در نظر دارد به منظور تعامل بیشتر با مخاطبین فرهیخته کانال و بهره‌مندی از نظرات آنها، هر هفته پرسشی را در زمینه جریان‌شناسی و تاریخ انقلاب طرح و از پاسخ اعضای محترم کانال استفاده نماید. امیدواریم با مشارکت همراهان گرامی، نکات ارزشمندی در پاسخ به پرسش‌ها مطرح شده و زمینه طرح موضوعات اساسی در فضای حوزه وروحانیت و حل آنها فراهم گردد.


پرسش نخست:

🔹 چرا برخی از روحانیون و یاران حضرت امام(ره) در دهه اول انقلاب همسو با ایشان مواضع بسیار محکمی در مقابل دشمنان به ویژه آمریکا داشتند اما با گذشت زمان با تغییر مواضع خود، روند گذشته را نادرست دانسته و در سال‌های اخیر جزء حامیان مذاکره بلکه ارتباط با آمریکا شده‌اند؟

 

پاسخِ پرسش نخست اسباط:

◀️ در پاسخ به این پرسش، پاسخ‌هایی از سوی اعضای_فرهیخته کانال به ادمین اسباط (ایتا) ارسال شد که ضمن تشکر از مخاطبین گرامی، به دو نمونه از آنها اشاره می‌کنیم:

 

پاسخ اول:

جریانی که در ابتدا هم سو با امام و ضد لیبرالیسم بود عمدتا در جریان چپ تعریف می‌شود. جریان چپ با پیروزی در سال ۱۹۱۸ با شعارهای ضد امپریالیستی قدرت می‌گیرد. در ایران هم با جریاناتی مثل مجاهدین خلق،حزب توده و دانشجویان خط امام ظهور و بروز پیدا می‌کند. اما با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، جریان چپ و اینتلکتچوال شکست سختی می‌خورد و کنار گذاشته می‌شود. در پی شکست این جریان جریان لیبرال و اینلایتنمنت اقدام به جذب باقی مانده‌های این جریان می‌کند و کسانی که دریک زمان شعار های ضد امپریالیستی می‌دادند، خودشان حامی هژمونی سلطه و ضد جریان مذهبی موجود در ایران شدند.
این خلاصه‌ای از روند تحول و علت تحول جریان چپ در ایران است.

 

پاسخ دوم:

حجت الاسلام سید مهدی هاشمی:

سلام علیکم
علت برگشتن برخی از افراد، مخصوصا روحانیون انقلابی، از مواضع انقلابی خود، ریشه های مختلفی دارد :

۱- برخی به مجرد یک پیش آمد و کم ظرفیتی خودشان از عقاید انقلابی برمی‌گردند، مثلا به آنها توهینی می‌شود یا احترامی نمی‌بینند.

۲- خانواده و فرزندان بسیار اثر گذارند. در طول تاریخ بسیاری از شخصیت‌ها بواسطه انحراف فرزندان منحرف شده‌اند یا اسیر خواسته‌های آنها شده‌اند.

۳- گاهی واقعا به آنها ظلمی می‌شود که نمی‌توانند بین خطای یک فرد در نظام اسلامی با اصل نظام تفاوت قائل شوند لذا احساس می‌کنند نظام از آرمان‌های خود منحرف شده و هیچ راهی جز تغيير نظام نیست.

۴- برخی افراد از اول مبانی فکری اسلامی و اصولی نداشته‌اند و با توجه به جو اول انقلاب آنها هم نظر انقلابی داده‌اند، با فاصله گرفتن از آن فضا و قرارگرفتن در جو ضد انقلابی تغییر موضع داده‌اند.

۵- برخی هم به دلیل ضعف بینش، با تغییر شرایط و برای حفظ وضع موجود مصلحت سنجی می‌کنند که اگر می‌خواهیم اسمی از جمهوری اسلامی بماند باید با نظام سلطه کنار آمد.

۶- بعضی از افراد که دنیا دیده می‌شوند و پيشرفت ظاهری غرب را می‌بینند، دچار ضعف می‌شوند و راه نجات کشور از مشکلات اقتصادی را کوتاه آمدن از اصول انقلابی و پذیرش سلطه آمریکا و غرب می‌دانند.

۷- شاید همه این موارد خلاصه شود در عدم داشتن منظومه فکری اسلامی همه جانبه، پویا و مبتنی بر آرمان‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی.
اگر عقیده شخص درست شکل بگیرد به این راحتی منفعل عمل نمی‌کند و ثابت قدم می‌ماند. و همواره پشت سر ولی فقیه حرکت می‌کند نه جلوتر و نه عقبتر از ایشان.
والسلام.

 

———————————————————————————-

🔹ما را در #پرسمان_اسباط، همراهی کنید.

✍️ منتظر پاسخ‌های #تخصصی و #علمی شما هستیم.

🔖 لطفا پاسخ‌های خود را به آیدی @Asbaatadmin ارسال كنيد.

#پرسمان_اسباط
#مذاكره
#آمريكا