پرسش نخست:


پایگاه جریان‌شناسی اسباط در نظر دارد به منظور تعامل بیشتر با مخاطبین فرهیخته کانال و بهره‌مندی از نظرات آنها، هر هفته پرسشی را در زمینه جریان‌شناسی و تاریخ انقلاب طرح و از پاسخ اعضای محترم کانال استفاده نماید. امیدواریم با مشارکت همراهان گرامی، نکات ارزشمندی در پاسخ به پرسش‌ها مطرح شده و زمینه طرح موضوعات اساسی در فضای حوزه وروحانیت و حل آنها فراهم گردد.  

 

 

 

پرسش نخست:

🔹 چرا برخی از روحانیون و یاران حضرت امام(ره) در دهه اول #انقلاب همسو با ایشان مواضع بسیار محکمی در مقابل دشمنان به ویژه آمریکا داشتند اما با گذشت زمان با تغییر مواضع خود، روند گذشته را نادرست دانسته و در سال‌های اخیر جزء حامیان #مذاکره بلکه ارتباط با #آمریکا شده‌اند؟

 

پاسخِ پرسش نخست اسباط:

◀️ در پاسخ به این پرسش، #پاسخ‌هایی از سوی #اعضای_فرهیخته کانال به ادمین اسباط (ایتا) ارسال شد که ضمن تشکر از مخاطبین گرامی، به دو نمونه از آنها اشاره می‌کنیم:

 

پاسخ اول:

جریانی که در ابتدا هم سو با امام و ضد لیبرالیسم بود عمدتا در جریان چپ تعریف می‌شود. جریان چپ با پیروزی در سال ۱۹۱۸ با شعارهای ضد امپریالیستی قدرت می‌گیرد. در ایران هم با جریاناتی مثل مجاهدین خلق،حزب توده و دانشجویان خط امام ظهور و بروز پیدا می‌کند. اما با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، جریان چپ و اینتلکتچوال شکست سختی می‌خورد و کنار گذاشته می‌شود. در پی شکست این جریان جریان لیبرال و اینلایتنمنت اقدام به جذب باقی مانده‌های این جریان می‌کند و کسانی که دریک زمان شعار های ضد امپریالیستی می‌دادند، خودشان حامی هژمونی سلطه و ضد جریان مذهبی موجود در ایران شدند.
این خلاصه‌ای از روند تحول و علت تحول جریان چپ در ایران است.

 

پاسخ دوم:

حجت الاسلام سید مهدی هاشمی:

سلام علیکم
علت برگشتن برخی از افراد، مخصوصا روحانیون انقلابی، از مواضع انقلابی خود، ریشه های مختلفی دارد :

۱- برخی به مجرد یک پیش آمد و کم ظرفیتی خودشان از عقاید انقلابی برمی‌گردند، مثلا به آنها توهینی می‌شود یا احترامی نمی‌بینند.

۲- خانواده و فرزندان بسیار اثر گذارند. در طول تاریخ بسیاری از شخصیت‌ها بواسطه انحراف فرزندان منحرف شده‌اند یا اسیر خواسته‌های آنها شده‌اند.

۳- گاهی واقعا به آنها ظلمی می‌شود که نمی‌توانند بین خطای یک فرد در نظام اسلامی با اصل نظام تفاوت قائل شوند لذا احساس می‌کنند نظام از آرمان‌های خود منحرف شده و هیچ راهی جز تغيير نظام نیست.

۴- برخی افراد از اول مبانی فکری اسلامی و اصولی نداشته‌اند و با توجه به جو اول انقلاب آنها هم نظر انقلابی داده‌اند، با فاصله گرفتن از آن فضا و قرارگرفتن در جو ضد انقلابی تغییر موضع داده‌اند.

۵- برخی هم به دلیل ضعف بینش، با تغییر شرایط و برای حفظ وضع موجود مصلحت سنجی می‌کنند که اگر می‌خواهیم اسمی از جمهوری اسلامی بماند باید با نظام سلطه کنار آمد.

۶- بعضی از افراد که دنیا دیده می‌شوند و پيشرفت ظاهری غرب را می‌بینند، دچار ضعف می‌شوند و راه نجات کشور از مشکلات اقتصادی را کوتاه آمدن از اصول انقلابی و پذیرش سلطه آمریکا و غرب می‌دانند.

۷- شاید همه این موارد خلاصه شود در عدم داشتن منظومه فکری اسلامی همه جانبه، پویا و مبتنی بر آرمان‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی.
اگر عقیده شخص درست شکل بگیرد به این راحتی منفعل عمل نمی‌کند و ثابت قدم می‌ماند. و همواره پشت سر ولی فقیه حرکت می‌کند نه جلوتر و نه عقبتر از ایشان.
والسلام.

 

———————————————————————————-

🔹ما را در #پرسمان_اسباط، همراهی کنید.

✍️ منتظر پاسخ‌های #تخصصی و #علمی شما هستیم.

🔖 لطفا پاسخ‌های خود را به آیدی @Asbaatadmin ارسال كنيد.

#پرسمان_اسباط
#مذاكره
#آمريكا