پرسش دهم

پرسمان|جایگاه و نقش امام جمعه در نظام اسلامی


پایگاه جریان‌شناسی اسباط در نظر دارد به منظور تعامل بیشتر با مخاطبین فرهیخته کانال (ایتا) و بهره‌مندی از نظرات آنها، هر هفته پرسشی را در زمینه جریان‌شناسی و تاریخ انقلاب طرح و از پاسخ اعضای محترم کانال استفاده نماید. امیدواریم با مشارکت همراهان گرامی، نکات ارزشمندی در پاسخ به پرسش‌ها مطرح شده و زمینه طرح موضوعات اساسی در فضای حوزه وروحانیت و حل آنها فراهم گردد.


 

پرسش دهم:

🔹جایگاه امامت جمعه در نظام اسلامی تا چه میزان دارای اهمیت است؟
🔹 ائمه جمعه چگونه می‌توانند در رسیدن انقلاب اسلامی به اهدافش تاثیرگذار باشند؟
🔹 امام جمعه علاوه بر اقامه نماز، چه کارکردهای دیگری باید داشته باشد؟
🔹 چه راهکارهایی برای تقویت ائمه جمعه می‌توان پیشنهاد داد و وظیفه حوزهعلمیه و شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه در این زمینه چیست؟

 

 

◀️ در پاسخ به این پرسش، پاسخ هایی از سوی اعضای فرهیخته کانال(ایتا) به ادمین اسباط ارسال شد که ضمن تشکر از مخاطبین گرامی، در ذیل منتشر می‌شوند و به جهت کثرت پاسخ‌ها، از ذکر اسامی ادمین آنها صرف نظر می‌گردد.

 

پاسخ اول:

ما به امام جمعه‌ها و نماینده‌های ولی‌فقیهِ پیاده احتیاج داریم، در میان مردم باشند، بچه‌هایشان در مدارس دولتی درس بخوانند، خدایی نکرده بیمار شدند بروند بیمارستان همان شهر، گاهی سوار اتوبوس شوند، از بقال، نانوای محله خودشان خرید کنند. امام جمعهِ سواره که مردم شهر او را ندیده باشند، پشت سر او هم نماز نمی‌خوانند، نفوذ کلام هم ندارد، امام جمعه یک شهر باید فاتحه مردم عادی به ویژه در حاشیه شهر برود، در عروسی مردم فقیر شرکت کند.

 

پاسخ دوم:

دیروز یکی مثل آیت الله مشکینی، آن‌هم در دوره ترورها نزد حضرت امام می‌رفتند و گریه می‌کردند که چرا باید من سوار ماشین ضدگلوله شوم و محافظ داشته باشم، امروز بعضی از امام جمعه‌ها در این دوره امنیت بیش از آنچه وظیفه نظام است، به دنبال محافظ می‌گردند.

 

پاسخ سوم:

کسی که در جایگاه امامت جمعه ایستاده باید خودش بین خود و خدایش و رجوع به نفسش کلاهش را قاضی کند ببیند مثل ولی‌فقیه رفتار می‌کند، زندگی او هم همانند ولی‌فقیه است، فرزندان او هم مثل فرزندان او هستند، اگر نیست خودش کنار برود و این جایگاه مهم را به دیگری بدهد.

 

پاسخ چهارم:

امروز دیگر امام جمعه و نماینده ولی‌فقیه یک شهر، فقط پدر طلاب و فضلای یک شهر و همنشین بچه حزب‌اللهی‌ها نباید باشد، باید سری به شعرا، فرهنگیان بزند، از بازنشستگان ادارات مختلف به مناسبت‌های گوناگون عیادت کند، هنرمندان را فراموش نکند، وضعیت کتاب و کتابخوانی، وضعیت مساجد و حسینیه‌ها، حتی سینماها و تالارها را از نظر فرهنگی رصد کند، باید طبیب دواّر باشد، این کارها امروز فقط از جوان‌ها بر می‌آید.

 

پاسخ پنجم:

رهبر معظم انقلاب، پس از رحلت حضرت امام وقتی در جایگاه ولی‌فقیه قرار گرفتند، هیچکدام از ائمه جمعه و نمایندگان ولی فقیه سابق را به احترام انتخاب امام راحل عزل نکردند، برخی چون آقای طاهری اصفهانی خودشان در مقابل نظام ایستادند و اتفاقا خودشان استعفا دادند و بعضی از آنها هم هنوز هستند مثل آقای نورمفیدی در استان گلستان، معلوم نبود این آقایانی که دم از خط امامی می‌زنند، اگر کسی از خودشان در این جایگاه قرار می‌گرفت با نمایندگان ولی‌فقیه و ائمه جمعه چه کار می‌کردند، اینها هنگام به قدرت رسیدن در دوم خرداد به آبدارچی‌ها هم رحم نکردند.

 

پاسخ ششم:

تعجب اینجاست با وجود مدرسه‌های علمیه و مساجد و حسینیه‌های بسیار در برخی از استان‌ها، نمی‌دانیم چرا بعضی‌ها وقتی به امامت جمعه یک منطقه می‌رسند دوباره به فکر ساختن مساجد و حسینیه و مدرسه علمیه می‌افتند آن هم در موقعی که فشار اقتصادی روی مردم است و می‌شود جای دیگر آنها را صرف کرد و یا به رونق بخشیدن به همین مراکز اهتمام بورزند. واقعا وظیفه امام جمعه ساختن مسجد است یا نمازخوان کردن مردم، پرورش طلبه است یا ساختن حوزه علمیه الآن به اندازه کافی در برخی از شهرها مسجد و مدرسه هست، بزرگان قبلی نمازخوان درست می‌کردند، همان نمازخوان‌ها به فکر مسجد و حوزه علمیه می‌افتادند.

 

پاسخ هفتم:

شورای سیاستگذاری ائمه جمعه باید فکری برای استقلال مالی آنها داشته باشد نه فقط برای آنها بولتن که بعضاً اطلاعات سوخته و روزنامه‌ای است بفرستد و یا برای مناسبت‌ها مطلبی چاپ کند، ائمه جمعه نیاز به حمایت‌های ویژه دارند، حمایت‌هایی چون گوشزد کردن به مسئولان و استانداران و تفهیم آنان به این نکته که وجود نماینده ولی فقیه و امام جمعه هر منطقه نظام را از خطرهای بزرگی چون قومیت‌گرایی و نزاع‌های قبیله‌ای و شکل‌گیری رانتهای حزبی محفوظ می‌دارد آن هم به دلیل دیندار بودن مردم و ارادت آنها به روحانیت.

 

پاسخ هشتم:

کم کردن نفوذ و جلوگیری از گسترش نفوذ نمایندگان ولی فقیه و امام جمعه‌های استان‌ها و شهرستان‌ها از زمان آقای هاشمی رفسنجانی در دوران سازندگی شروع شد تا قدرت استاندارن و فرمانداران بیشتر شود، البته آنها در جاهایی که امام جمعه ها و نمایندگان ولی فقیه قدرتمندی چون شهدای محراب وجود داشتند موفق به این کار نشدند ولی شیب به سمتی رفت تا آنها را یا در تنگنا قرار دهند و یا وابسته دولت کنند. در چند سال گذشته با نصب امام جمعه‌های جوان و انقلابی و ساده زیست توسط رهبر معظم انقلاب، ما شاهد امام جمعه‌ها و نمایندگان ولی فقیه ساده زیست، مردمی و انقلابی هستیم.

 

پاسخ نهم:

خدا رحمت کند مرحوم عراقچی همدانی، معلم اخلاق حوزه علمیه قم که مزارشان کنار مزار علامه طباطبائی در صحن حضرت معصومه سلام الله علیها است، می‌فرمودند: «وقتی انقلاب پیروز شد، برای امامت جمعه و نمایندگانی ولی فقیه در همدان حضرت امام فرموده بودند، خود طلاب و فضلای همدانی یکی را انتخاب کنند و معرفی کنند، طلاب و فضلای همدانی به من و مرحوم موسوی همدانی رسیدند که باید يکی از ما انتخاب شوند، من نزد مرحوم موسوی همدانی رسیدم، به ایشان گفتم بیا در جنبه‌های مختلف به خود و دیگری نمره بدهیم نمرات را جمع کردیم، ایشان نمره بیشتر آوردند ایشان نماینده حضرت امام و امام جمعه همدان شد، بعدها معلوم شد، آن نمره‌ها و انتخاب درست بود.»

 

پاسخ دهم:

ائمه جمعه زمانی می توانند در راستای رسیدن انقلاب به اهداف قدم بردارند که چند ویژگی داشته باشند:
۱ . وابسته به هیچ گروه و حزبی نباشند.
۲ . اهل دنیا و مال و ثروت و مقام نباشند .
۳ . جوان، پویا، شجاع، پاک، با سواد باشد.
۴ . طریقه معاشرت با مردم را بلد باشد.
۵ . پشتوانه قوی از جانب شورای سیاست‌گذاری داشته باشد.
۶ . جهادی اقدام نماید.
۷ . در صورت تبدیل شدن به روز مرگی حتما بعد حداکثر ۶ سال تغییر پیدا کند.

 


🔹ما را در #پرسمان_اسباط، همراهی کنید.

✍️ منتظر پاسخ‌های #تخصصی و #علمی شما هستیم.

🔖 لطفا پاسخ‌های خود را به آیدی @Asbaatadmin ارسال كنيد.

#پرسمان_اسباط