پرسش هشتم

پرسمان|عملکرد حوزه علمیه در زمینه امربه معروف و نهی از منکر


پایگاه جریان‌شناسی اسباط در نظر دارد به منظور تعامل بیشتر با مخاطبین فرهیخته کانال (ایتا) و بهره‌مندی از نظرات آنها، هر هفته پرسشی را در زمینه جریان‌شناسی و تاریخ انقلاب طرح و از پاسخ اعضای محترم کانال استفاده نماید. امیدواریم با مشارکت همراهان گرامی، نکات ارزشمندی در پاسخ به پرسش‌ها مطرح شده و زمینه طرح موضوعات اساسی در فضای حوزه وروحانیت و حل آنها فراهم گردد.


🔹امر به معروف و نهی از منکر یکی از مهم‌ترین واجبات دین است، از آن‌جایی که بارزترین و مهم‌ترین حیطه این فریضه الهی، مربوط به عملکردِ مسؤولین و کارگزاران حکومت اسلامی می‌شود، آیا حوزه علمیه در این زمینه به رسالت خود عمل می‌کند؟

🔹 چرا ساز و کار مشخصی از سوی حوزه علمیه برای رصد عملکرد مسؤولین و امر به معروف و نصیحت آنها در صورت لزوم، وجود ندارد؟ و آیا برای تحقّق همه جانبه این امر مهم، صِرف دیدارهای مسؤولین با برخی از علما و بزرگان و دریافت توصیه‌هایی از جانب آنها کافی است؟

 

◀️ در پاسخ به این پرسش، پاسخ‌هایی از سوی اعضای_فرهیخته کانال به ادمین اسباط (ایتا) ارسال شد که ضمن تشکر از مخاطبین گرامی، در ذیل به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

 

✅ پاسخ اول:

برخی از این مسوولین وقتی قم می‌آیند می‌ترسند نزد برخی از مراجع بزرگ بروند، از امر به معروف و نهی از منکرشان می‌ترسند لذا می‌روند پیش برخی از این «مراجع خودخوانده» تا از آنها تعریف و تمجید کنند.

 

✅ پاسخ دوم:

جا به جایی «معروف» با «منکر»، امروز در دستور کار دشمنان حوزه‌های علمیه و انقلاب قرار گرفته، بخشی از آن توسط برخی از محققان و پژوهشگران وابسته به جریان اصلاحات و اعتدال در حوزه علمیه صورت می‌گیرد، آنها به پشتوانه مالی و رسانه‌ای این جریان به هر قیمتی می‌خواهند لیبرال دموکراسی را با برخی از روایات ضعیف و نظریات شاذ بزرگان تئوریزه کنند. بزرگترین امر به معروف در حوزه علمیه تذکر به اینان و بزرگترین نهی از منکر جلوگیری از نظریات و نقد شجاعانه دیدگاه‌های منحرف آنهاست.

 

✅ پاسخ سوم:

کلاه خودتان را قاضی کنید، آن مسوولی که فقط به خاطر بودنِ در یک حزب و جریان روی کار آمده یا آن نماینده‌‌ای که با دروغ گفتن به مردم به مجلس راه یافته و از اول با #منکرات_سیاسی بر کرسی قدرت تکیه زده آیا چنین فردی قابل امر به معروف و نهی از منکر است؟!

✅ پاسخ چهارم:

امروز دفاع از اسلام انقلابی در حوزه، بزرگترین معروف و تضعیف آن بزرگترین منکر است چرا که تشیع و سرنوشت آن با دین اسلام و با این انقلاب گره خورده است.

 

✅ پاسخ پنجم:

حوزه باید یک درسی را برای طلبه‌ها با استفاده از آیات و روایات قرار دهد، درسی مانند معروف‌شناسی و منکرشناسی. واقعا برخی از طلبه‌ها با همه فضل‌شان نمی‌دانند منکرات و معروف‌های امروز چه چیزهایی هستند و یا امروز در چه قالب و لباسی خودشان را عرضه می‌کنند. بنابراین معروف و منکر، موضوع‌شناسی می‌خواهد.

 

✅ پاسخ ششم:

تقدم «امر به معروف» بر «نهی از منکر»، نشان‌ می‌دهد تا معروف در جامعه خود را نشان ندهد، نهی از منکر هم خیلی در جامعه اثرگذار نیست. البته نباید پای شیطان به میان بیاید و همین «نهی از منکرهای» مومنان هم تعطیل شود، امر به معروف باید از خود حوزه شروع شود، دعوت امام و رهبری و سایر مراجع عظام از طلبه‌ها برای حفظ ذی طلبگی، ساده‎زیستی و… امر به معروف است. اگر «معروف» حوزه و حوزویان خودش را نشان داد، نهی از منکر هم ساده و تاثیرگذار می‌شود.

 

✅ پاسخ هفتم:

من می‌خواهم به گونه دیگری به پرسش شما پاسخ دهم، کسی نمی‌گوید افرادی که خود را در جایگاه مرجعیت می‌دانند، نظرات فقهی خود را منسجم و تدوین نکنند ولی معروف این است که برخی حرمت بزرگان را نگه دارند و خود را مرجع اعلام نکنند به خصوص آن دسته‌ای که خود را ادامه دهنده راه سنت‌های حوزوی می‌دانند.

✅ پاسخ هشتم:

خداوند حفظ کند حضرت آیت الله جوادی آملی حفظه الله را که به تیم مذاکره کننده برجام، توصیه و امر به معروفی ماندگار کرد و فرمود: وقتی با آمریکایی‌ها دست می‌دهید، انگشتانتان را بشمارید که کم نشوند و در واکنش با واسطه‌گرهایی که به دنبال برقراری ارتباط با آمریکایی‌ها برآمدند، آنها را « دیوث سیاسی » نامید.

✅ پاسخ نهم:

امر به معروف و نهی از منکر بعضی از مسوولین بی‌فایده است، بعضی فقط برای گرفتن عکس به قم و دیدار مراجع می‌آیند.

 

✅ پاسخ دهم:

بنده اگر به جای بزرگان حوزه بودم هنگامی که بعضی مسوولان نزد من می‌آمدند به آنها می‌گفتم بزرگترین معروف این است که استعفا بدهند و جای خود را به آدم شایسته‌تری بدهند، باور کنید ماندن برخی از مسوولان در برخی مسوولیت‌ها، بزرگترین منکری است که انجام می‌دهند.

 

✅ پاسخ یازدهم:

امروز نماد و نشانه «معروف»، «ولی فقیه» است. اگر امام خمینی و امام خامنه‌ای نشان معروف نبودند، این همه معروف‌های دیگر در ایران و جهان اسلام و دنیا رشد نمی‌کرد و منکر و طرفداران منکرات در برابر آنان نمی‌ایستادند. اینکه مخالفان و معاندان ولی فقیه و در راس آنها آمریکا و اسرائیل را لعنت می‌کنیم در واقع لعنت به منکرات است.

 


🔹ما را در #پرسمان_اسباط، همراهی کنید.

✍️ منتظر پاسخ‌های #تخصصی و #علمی شما هستیم.

🔖 لطفا پاسخ‌های خود را به آیدی @Asbaatadmin ارسال كنيد.

#پرسمان_اسباط