پرسش ششم

پرسمان|وظیفه مسوولین حوزه و طلاب نسبت به پدیده‌ها و جریان‌های نوپدید


پایگاه جریان‌شناسی اسباط در نظر دارد به منظور تعامل بیشتر با مخاطبین فرهیخته کانال (ایتا) و بهره‌مندی از نظرات آنها، هر هفته پرسشی را در زمینه جریان‌شناسی و تاریخ انقلاب طرح و از پاسخ اعضای محترم کانال استفاده نماید. امیدواریم با مشارکت همراهان گرامی، نکات ارزشمندی در پاسخ به پرسش‌ها مطرح شده و زمینه طرح موضوعات اساسی در فضای حوزه وروحانیت و حل آنها فراهم گردد.
 


🔹وظیفه مسوولین حوزه و همچنین طلاب گرامی نسبت به پدیده‌ها و جریان‌های نوپدید در حوزه علمیه چیست؟

 

◀️ در پاسخ به این پرسش، پاسخ‌هایی از سوی اعضای_فرهیخته کانال به ادمین اسباط (ایتا) ارسال شد که ضمن تشکر از مخاطبین گرامی، در ذیل به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

 

✅ پاسخ اول:

زمان ما، زمان گذشته نیست که حوزه جزیره‌ای جدا از جامعه و جریان‌های سیاسی و اجتماعی باشد، امروز حوزه نیازمند یک مرکز بزرگ جریان‌شناسی است، نیازمند ایجاد میزهای جریان‌ها و کرسی‌های شخصیت‌شناسی است، آن هم زیر نظر بزرگان حوزه.

🔹 باید جمعی هر ماه و حتی هر هفته نتایج بررسی‌های خود درباره جریان‌های فکری، اعتقادی و سیاسی و حتی اقتصادی داخل حوزه را در اختیار مسئولان و بزرگان حوزه قرار دهند، تا حداقل بدانند در کدام جلسه شرکت کنند، با کدام افراد ملاقات کنند، با کدام ادبیات حرف بزنند. چرا باید ما شاهد دیدن فلان عکس فلان مسئول حوزه در نشست و موسسه مخالف نظام باشیم!!

🔹 چرا باید فلان مسئول حوزوی در افطاری فلان جریان کذایی شرکت کند، مقصر کیست؟ این آقایان یا مشاوران و مطلعان آنان؟ یا نبود یک مرکز جریان‌شناسی؟

 

✅ پاسخ دوم:

به نظر من تا جریانی و یا گروهی بر علیه اصل حوزه و اصل نظام حرکتی نکرده، نباید با آنها برخورد شود، نباید با آنها کاری داشت، باید زیر نظر داشت، باید بصیرت افزایی کرد اما برخورد نه، برخورد با آنها هم باید با دلیل و منطق و از داخل حوزه باشد، اگر افاقه نکرد، تجمع برقرار کرد، در تجمعات هم باید جلو افراد افراطی را گرفت.

 

✅ پاسخ سوم:

متأسفانه کار حوزه شده، نشستن و تماشاکردن و گاهی خودشان هول دادن بعضی از طلبه‌های جوان به جلو برای تابلو شدن.

🔹 فلان طلبه جوان را با یک صحبت‌های زیبا و یک کتاب و یک نظریه نیم‌بند بزرگ می‌کنند، حلوا حلوا می‌کنند، او را فاضل می‌خوانند، از آن طرف هم این مجله‌های حوزه که ماشاء الله کم هم نیستند از چپ و راست عکسش را می‌زنند و دکتر دکتر می‌نویسند، چند سال که می‌گذرد همین‌ها با شخصیت کاذبی که پیدا کرده و غرور علمی، می‌افتند به جان حوزه‌ها و بزرگان. آقایان حوزوی هم که برنامه‌ی تربیتی و اخلاقی برای آنها ندارند، هرکدام می‌شوند یک خرده جریان.

🔹 سروران گرامی، اگر برنامه برای این پیش فعالان حوزوی ندارید، لااقل بزرگشان نکنید!!

🔹 یکی از تغییرات ساختار حوزه می‌نویسد؟! یکی از تغییر لباس روحانیت می‌گوید؟! … بابا چه خبر است، ببینید امام و رهبری و سایر بزرگان حوزه چه فرموده و می‌فرمایند!

 

✅ پاسخ چهارم:

فعلا که در هر خیابان و کوچه‌ای پشت سرهم بیت و موسسه و مدرسه باز می‌شود، خدا به جریان‌شناسان آینده حوزه رحم کند؟!

 

✅ پاسخ پنجم:

برخورد با بعضی از جریان‌ها، فقط و فقط تدبیر می‌خواهد و تدبیر، مدیریت می‌خواهد و مدیریت اما کو تدبیر؟ کو مدیریت؟

 

✅ پاسخ ششم:

بعضی برخوردهای افراطی با بعضی از جریان‌ها موجب بزرگ‌شدن آنها می‌شوند، بعضی عمدا حرف می‌زنند، عمدا نشست برگزار می‌کنند، عمدا خودزنی می‌کنند تا بزرگ شوند، دیده شوند این طلبه‌های انقلابی چرا گاهی در زمین آنها بازی می‌کنند؟

 

✅ پاسخ هفتم:

فقط باید با جریان‌هایی که امام و رهبری برخورد کرده و می‌کنند، برخورد کرد، بقیه حاشیه‌سازی است.

 

 


🔹ما را در #پرسمان_اسباط، همراهی کنید.

✍️ منتظر پاسخ‌های #تخصصی و #علمی شما هستیم.

🔖 لطفا پاسخ‌های خود را به آیدی @Asbaatadmin ارسال كنيد.

#پرسمان_اسباط