پرسمان نهم

پرسمان|پیاده‌روی اربعین و وظیفه حوزه در باره این حادثه عظیم


پایگاه جریان‌شناسی اسباط در نظر دارد به منظور تعامل بیشتر با مخاطبین فرهیخته کانال (ایتا) و بهره‌مندی از نظرات آنها، هر هفته پرسشی را در زمینه جریان‌شناسی و تاریخ انقلاب طرح و از پاسخ اعضای محترم کانال استفاده نماید. امیدواریم با مشارکت همراهان گرامی، نکات ارزشمندی در پاسخ به پرسش‌ها مطرح شده و زمینه طرح موضوعات اساسی در فضای حوزه وروحانیت و حل آنها فراهم گردد.


 

🔹با توجه به اجتماع میلیونی مسلمانان در پیاده‌روی اربعین و نقش تعیین کننده این حرکت بزرگ معنوی و سیاسی در شکل‌گیری تمدن اسلامی و اتحاد امت اسلام، وظیفه حوزه علمیه و بزرگان آن درباره این حادثه عظیم چیست؟ و چگونه می‌توانند از ظرفیت ایجاد شده در این اجتماع گسترده، جهت هم‌گرایی بیشتر مسلمانان و شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی بهره‌برداری نمایند؟

 

 

◀️ در پاسخ به این پرسش، پاسخ‌هایی از سوی اعضای فرهیخته کانال به ادمین اسباط(ایتا) ارسال شد که ضمن تشکر از مخاطبین گرامی، در ذیل منتشر می‌شوند و به جهت کثرت پاسخ‌ها، از ذکر اسامی ادمین آنها صرف نظر می‌گردد.

پاسخ اول:

قطعاً فضای حج برای تشیع و روحانیت فضایی کاملاً بسته برای نشر معارف اهل بیت(علیهم السلام) و انقلاب اسلامی بود، خداوند این فضا را با راهپیمایی عظیم اربعین در اختیار ما قرار داده است، نباید این هدیه الهی را به راحتی از دست بدهیم و کفران نعمت کنیم.

پاسخ دوم:

شیعیان یک جایی را برای ابراز محبت به همدیگر و با خبرشدن از حال همدیگر می‌خواستند که حالا تبدیل شده است به با خبرشدن مسلمانان از همدیگر، این گام اول برای برداشتن بنیان تمدن اسلامی است.

پاسخ سوم:

اگر کسی خیال کند که مخالفان اسلام عاشورایی، اسلام ظلم ستیز و اسلام مهر و محبت و مروّت به فکر کمرنگ کردن این حماسه نیستند سخت در اشتباه هستند، نقشه‌ها آغاز شده است، باید مواظب آنها بود به خصوص نفوذی‌ها در داخل موکب‌ها و … .

پاسخ چهارم:

از نقش روحانیت پرسیده بودید باید عرض کنم همین چند روز پیش ستاد اربعین بعد از اعلام پایان برنامه‌هایش، شروع به برنامه‌ریزی برای سال آینده کرد، البته وظیفه روحانیت کمک کردن به این ستاد در امور آسایش و آرامش زائران است اما وظیفه اصلی او چیز دیگری است، وظیفه او بالا بردن معرفت، مبارزه با خرافه، جلوگیری از افراط و تفریط‌ها است. راستی در حوزه علمیه ما چنین ستادی داریم که روحانیون تجربه‌های خود را به آنها بدهند و آنان برای سال آینده برنامه‌ریزی کنند یا نه، باز وظیفه روحانیت فقط موکب‌داری است؟!!!

پاسخ پنجم:

حضرت آقا در فرمایشاتشان اشاره ای به ورود اهل علم و معرفت به مسئله اربعین داشتند این را حتما جدی بگیرید تا این مسئله جدی گرفته نشود، گام برداشتن و سخن گفتن از تمدن اسلامی و رابطه آن با اربعین کار را به جایی نمی رساند.

پاسخ ششم:

این شیعه انگلیسی خنجر به پشت اربعین حسینی هم می‌زند تا چه برسد به تمدن اسلامی.

پاسخ هفتم:

خود نفس اربعین و عنایت ویژه حضرت سیدالشهدا موجب جذب دل‌ها می‌شود که انشاء الله زمینه تمدن اسلامی را فراهم کند، باید از تبدیل شدن راهپیمایی اربعین توسط عوامل نفوذی به کارناول‌ها و محل تبلیغ فلان سلبریتی و … جلوگیری کرد، چرا که تمدن اسلامی که بر پایه اربعین استوار است، فرهنگ خودش را دارد که الحمدلله الآن همینطور است.

پاسخ هشتم:

ای کاش حوزه علمیه قم نمایشگاهی از سفرهای علمای شیعه از نجف به کربلا در فیضیه برپا می کرد، امام خمینی(ره) و فرزند بزرگوارشان حاج آقا مصطفی آن زمان‌ها هر سال از نجف به کربلا می‌رفتند، روحانیت انقلابی طلایه‌دار حرکت اربعین بوده است.

پاسخ نهم:

از الزامات تمدن اسلامی اتحاد و انسجام و همدلی است. اربعین نمونه‌ای کامل از این اتحاد و انسجام است. کسانی امروز در داخل و در آستانه انتخابات با حرف‌های تفرقه‌افکنانه خود به دنبال دوقطبی کردن جامعه هستند، نه آن روز در عاشورای انقلاب امتحان خوبی از خود نشان دادند و نه امروز عُلقه قلبی به اربعین دارند.

پاسخ دهم:

همانطوری که رهبری معظم انقلاب فرمودند لازمه تمدن اسلامی، شکل گیری دولت اسلامی است، با دولتی که رئیس جمهورش بهترین مجلس شورای اسلامی را مجلس اول می‌خواند که حتی سازمان منافقین هم در آن شرکت داشتند ما به کجا می رویم؟!

پاسخ یازدهم:

جایگاه ولایت در جامعه ی اسلامی، بسان نخ تسبیح است که از آن به ولایت طولی نام می‌برند به این صورت که ولی افراد امت را حول یک محور(نخ تسبیح) جمع می‌کند و در عین حال منظم می‌کند و پیوندی ناگسستنی در بین آنها ایجاد می‌کند که این پیوند بین مومنین را ولایت عرضی می‌گویند.

اباعبدالله الحسین (علیه السلام)، امام و ولی (حاوی ویژگی ولایت) شیعیان است که به این جهت واجب الاطاعه نزد شیعیان است، و سبط پیامبر اکرم (صلی‌الله علیه و آله وسلم) است که به جهت قرابت نسبی به نبی مکرم و علاقه ایشان به حضرت اباعبدالله (علیه السلام) و ویژگی‌های برجسته شخص ایشان برادران اهل تسنن ارادت خاصی به ایشان دارند و جایگاه ویژه ای نزد آنان دارد و همچنین در تاریخ بشریت شخصیتی است که در دل ظلمت دست به انقلاب زد و در مقابل ستمگر اعظم زمان خویش ایستاد به همین جهت در خارج از دایره اسلام اسطوره‌ای حق طلب به شمار می‌رود و یکی از مهمترین الگوهای عدالت خواهان جهان است.

با توجه به این نکات شعار *الحسین یجمعنا* را بهتر می‌توان درک کرد.

فکر و عمل حضرت حسین‌ بن علی (علیهما السلام) را باید محور تمام حرکات اصلاحی در جهان که به سوی ایجاد مدینه فاضله هستند قرار داد. که در این صورت حرکت عظیم اربعین حسینی:
الف) کانون تعلیم مبانی اسلامی به تمام مردم عالم بشود.
ب) بتوان یک شبه تمدن اسلامی را در این بازه زمانی و مکانی پیاده کرد تا نمونه‌ای باشد اولا برای رشد و پیشرفت خود به این معنا که نقایص کار را تشخیص داد و برای رفع آن نقایص قدم برداشت و همینطور موجب دل گرمی مسلمانان شد دوما نشان دادن این نمونه عالی به مردم جهان.

در ضمن به تمام مردم اعم از شیعه و سنی و غیر این دو این مطلب را رساند که خداوند متعال از ذریه‌ی حسین‌بن علی (علیهما السلام) شخصی را با تمام ویژگی‌های حسین‌ بن علی (علیهما السلام) برای کار ناتمام او به این شرط که مردم عالم خواهان او و دولت او باشند خواهد فرستاد، ان شاءالله.

این یعنی زمینه‌سازی برای ظهور حضرت حجت روحی له الفداء.

 


🔹ما را در #پرسمان_اسباط، همراهی کنید.

✍️ منتظر پاسخ‌های #تخصصی و #علمی شما هستیم.

🔖 لطفا پاسخ‌های خود را به آیدی @Asbaatadmin ارسال كنيد.

#پرسمان_اسباط